CBF Türkiye Motosiklet Grubu Forumları

Grubumuz faaliyetlerini askıya almıştır!
Zaman: Çrş Ağu 15, 2018 3:40 pm

Tüm zamanlar UTC

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Tecrübe kazanmak
MesajGönderilme zamanı: Pzr Oca 30, 2011 10:06 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Arkadaslar merak ettigim bir konu ben yeni basladigim icin bilgi ve deneyimim yetersiz gs2 aldim fakat dusmekten korkuyorum kime soruyorsam bir macerasi var iyi bir surucu olmak icin cok badrelermi atlatmak gerek yoksa sıkı bir eğitimle
iyi bir surucu olunurmu?

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Tecrübe kazanmak
MesajGönderilme zamanı: Pzr Oca 30, 2011 10:12 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

İyi sürücü diye bişey yoktur. Güvenli ve ileri sürücü vardır. Güvenli ve ileri bir sürücü olabilmeniz için iyi bir eğitim almanız gerekir. Gs 2 yi almışsınız, üçüde alın, dördüde alın ne kadar çok eğitim alırsanız o kadar iyi motosiklet kullanırsınız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Oca 31, 2011 8:54 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Birkaç hususu karışık durmasın diye madde madde yazacağım,yanlış anlaşılmasın lütfen.

* Motosiklete ''düşeceğim'' diye binmeyin. Düşeceksiniz elbet,düşmeyen motorcu olmaz,ama kendinizi düşmeye şartlarsanız zaten düşersiniz.

* Düşeceğinizi bile sansanız gitmek istediğiniz yere bakmaya ve bacaklarınızla depoyu sıkmaya devam edin. Genelde düşüyorum diye bakışınızı kaçırmazsanız düşmekten kurtarabilirsiniz. Benim başıma birçok kez geldi daha önce. Hatta bir keresinde kaygan zeminde hareket halinde iken sol egzoz hizasından sağa girmeye çalışan bir araba çarptı,bakışımı ileriden kaçırmadım ve düşüyorum demedim,düşmeden devam ettim,sonra güvenli bir noktada durdum.

* İyi sürücü derken ben de ''neye göre iyi'' kısmını merak ederim. Bu nedenle güvenli sürüş yapan,motosiklete tamamen hakim olan ve onu gerektiği gibi kullanan birine iyi sürücü diyebiliriz sanıyorum. Örneğin hiç kaza yapmamıştır,güvenli sürüş kurallarına genel anlamda uyuyordur,motosikletine hakimdir;fakat CBF1000 gibi bir motosikleti 3.000-4.000 devirde kullanıyordur. Bu kişi iyi bir sürücü değildir ve aslına bakarsanız yaptığı sürüş de güvenli değildir.

* Eğitimin sonu yok. GS2 aldınız,eğer hala huzursuzsanız Murat Denizhan hocamızdan kendi motorunuzla bir GS eğitimi alın birebir. Denk gelirse ARA Kontrol tarzında bir eğitim de olabilir tabii ki. Belirli bir km tecrübe yaptıktan sonra GS3 alın,bu tecrübenin ne olması gerektiğine en iyi sizi gözlemleyen hoca karar verecektir. Bundan sonra da bir yol eğitimi alın. GS4 çok iddialı bir örnek,GS3 sonrası seçilenlerin bile en fazla 2-3 tanesi düzgün yapabiliyor. Her sene sezon başında da mutlak suretle GS3 eğitiminizi tazeleyin. Öğrenmeye sürekli açık olun.

* Motosiklet kullanmak tamamen sizin yeteneklerinizle alakalı. Doğru öğrenimlerinizin tecrübe ile reflekslerinize yerleşmesi gerekir. Bunun dışında koordinasyon ve psikomotor yeteneğiniz de önemli. Dolayısıyla herkesin ihtiyaç duyacağı tecrübe farklı olacaktır.

* Moral ve zihni dinginlik çok önemli,canınız bir şeye sıkkınken veya aklınız soru işaretleriyle doluyken ve ve ve alkollüyken asla motosiklet kullanmayın.

* Düştüğünüzde ''ben bu işi yapamayacağım'' demeyin,önemli olan kalkıp devam edebilmek. Gerekiyorsa başlangıç için 5 kez eğitim alın,ta ki kendinizi motosiklet üzerinde rahat hissedene kadar. Rahat derken ''bunu da yaparım,bu da neymiş ki'' moduna girmemek kaydıyla. Bu en büyük hatadır.

Güvenli ve keyifli sürüşler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Oca 31, 2011 1:51 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

sevgili martin izah için tşk ederim.bende eğitime açık biriyim ektsra eğitim hatta yol eğitimi almak
isityorum bunun içinde murat hocayı bekliyoruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Oca 31, 2011 2:34 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Ferhat AYAR yazdı:
bunun içinde murat hocayı bekliyoruz.

Beklemenize gerek yok,iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.muratdenizhan.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=6

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Sal Şub 01, 2011 9:23 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

martin yazdı:
Birkaç hususu karışık durmasın diye madde madde yazacağım,yanlış anlaşılmasın lütfen.

* Motosiklete ''düşeceğim'' diye binmeyin. Düşeceksiniz elbet,düşmeyen motorcu olmaz,ama kendinizi düşmeye şartlarsanız zaten düşersiniz.

* Düşeceğinizi bile sansanız gitmek istediğiniz yere bakmaya ve bacaklarınızla depoyu sıkmaya devam edin. Genelde düşüyorum diye bakışınızı kaçırmazsanız düşmekten kurtarabilirsiniz. Benim başıma birçok kez geldi daha önce. Hatta bir keresinde kaygan zeminde hareket halinde iken sol egzoz hizasından sağa girmeye çalışan bir araba çarptı,bakışımı ileriden kaçırmadım ve düşüyorum demedim,düşmeden devam ettim,sonra güvenli bir noktada durdum.

* İyi sürücü derken ben de ''neye göre iyi'' kısmını merak ederim. Bu nedenle güvenli sürüş yapan,motosiklete tamamen hakim olan ve onu gerektiği gibi kullanan birine iyi sürücü diyebiliriz sanıyorum. Örneğin hiç kaza yapmamıştır,güvenli sürüş kurallarına genel anlamda uyuyordur,motosikletine hakimdir;fakat CBF1000 gibi bir motosikleti 3.000-4.000 devirde kullanıyordur. Bu kişi iyi bir sürücü değildir ve aslına bakarsanız yaptığı sürüş de güvenli değildir.

* Eğitimin sonu yok. GS2 aldınız,eğer hala huzursuzsanız Murat Denizhan hocamızdan kendi motorunuzla bir GS eğitimi alın birebir. Denk gelirse ARA Kontrol tarzında bir eğitim de olabilir tabii ki. Belirli bir km tecrübe yaptıktan sonra GS3 alın,bu tecrübenin ne olması gerektiğine en iyi sizi gözlemleyen hoca karar verecektir. Bundan sonra da bir yol eğitimi alın. GS4 çok iddialı bir örnek,GS3 sonrası seçilenlerin bile en fazla 2-3 tanesi düzgün yapabiliyor. Her sene sezon başında da mutlak suretle GS3 eğitiminizi tazeleyin. Öğrenmeye sürekli açık olun.

* Motosiklet kullanmak tamamen sizin yeteneklerinizle alakalı. Doğru öğrenimlerinizin tecrübe ile reflekslerinize yerleşmesi gerekir. Bunun dışında koordinasyon ve psikomotor yeteneğiniz de önemli. Dolayısıyla herkesin ihtiyaç duyacağı tecrübe farklı olacaktır.

* Moral ve zihni dinginlik çok önemli,canınız bir şeye sıkkınken veya aklınız soru işaretleriyle doluyken ve ve ve alkollüyken asla motosiklet kullanmayın.

* Düştüğünüzde ''ben bu işi yapamayacağım'' demeyin,önemli olan kalkıp devam edebilmek. Gerekiyorsa başlangıç için 5 kez eğitim alın,ta ki kendinizi motosiklet üzerinde rahat hissedene kadar. Rahat derken ''bunu da yaparım,bu da neymiş ki'' moduna girmemek kaydıyla. Bu en büyük hatadır.

Güvenli ve keyifli sürüşler.

Motosikletler jiroskopik hareket( teker döndükçe dik gidecek makinalardır..bisiklet gibi..topaç'ı da düşünebilirsiniz.)..motosiklet düşmez,motosikleti kullanıcı düşürür...İlla motosikletten düşülecek diye bir kurala katılmak mümkün değildir..

Eğitim..mutlaka eğitim..bu arada eğitim den bahsederken sadece akla gelen motosiklet eğitimi olmaması lazım..vucut eğitimi..yani kollarımızı,bacaklarımızı hatta boynumuzu da eğitimden geçirerek güçlendirmek gerekiyor...yani bu işe bedenende hazır olmanız gerekir...

Sonra motosiklet eğitimi..ileri sürüş eğitmenlerinden önce kendiniz bir kapalı sahada motor hakimiyeti üzerinde çalışın..kesinlikle yapılan bir YANLIŞ..hemen tecrübe kazanmak için yola çıkılması...bisikleti nasıl cadde lerde çocuklarımıza öğretmiyorsak,motosiklette caddede öğfrenilecek bir makina asla değildir..refleksler kazanılması gerekir..

size şu kadarını söyleyeyim..bir motosiklet sürücüsü kaç yıllık sürücü olursa olsun DURMADAN ÖNCE AYAKLARINI AÇIYORSA teşhisinizi koyun..en basit gözlemdir...motosiklete tam hakim değildir...( gaz-debriyaj-fren.) kombine olarak kullanamadığını gösterir...Yani.dilim varmıyor ama..siz kısaca acemi diyebilmelisiniz...kaç yıllık sürücü olursa olsun.. :partyman: ...

Girin bir ileri sürüş eğitimine ...akşama kazanacağınız ilk şey,ayaklarınızı açmadan durmak..yani duruş anında ayaklarınızın yerle teması...en basiti...bu arada kapalı eğitimde canınız çıkmışsa..hemen vucut eğitimine,performansa yönelin...

Sn.martin güzel anlatmış...tamamına katılıyorum...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Şub 07, 2011 6:32 pm 
Forum Moderatörü

sürekli öğrenmek vardır, ben oldum tamam bu iş demek yoktur!! ben oldum diyen zaten kaza yapar. Motosiklet bu elbet düşer yada düşersiniz sonuçta 2 teker sadece ama unutmayınki baktığınız yere gidersiniz altın kural budur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Şub 07, 2011 6:35 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

gölge yazdı:
sürekli öğrenmek vardır, ben oldum tamam bu iş demek yoktur!! ben oldum diyen zaten kaza yapar. Motosiklet bu elbet düşer yada düşersiniz sonuçta 2 teker sadece ama unutmayınki baktığınız yere gidersiniz altın kural budur.

:supz: :supz: :supz:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: