CBF Türkiye Motosiklet Grubu Forumları

Grubumuz faaliyetlerini askıya almıştır!
Zaman: Çrş Ağu 15, 2018 3:40 pm

Tüm zamanlar UTC

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: Cum Haz 22, 2012 5:56 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Normal frenlerler varken cok dik yokuslardan kucuk viteste inme durumlari falan haric -ki CBF1000'de o bile ise yaramiyordu- neden ayrica vites frenine ihtiyac duyulabilecegini bilemiyorum. Birkac saniye dusundum bulamadim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cum Haz 22, 2012 11:58 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

uzun yolda aracları cok yuksek suratlerde sollarken onume bir araç çıkınca dahi vites kuculterek yavaslayamadım. cünkü vakit bulmamadım. bunun yerıne gazı kapatarak frene asıldım her seferınde. ama atıyorum yol tenha ılerıde kırmızı ısık var veya mola verecegım durmak ıstıyorum; ancak o zaman motordakı sıkısma ve kompresyon sesı cok hosuma gittiği için arada bir yaparım vites kuculterek yavaslamayı. bunun dısında yavaslama için vıtes kucultmekten daha aktıf ve hızlı olan yontem gazı kapatıp frenlere asılmaktır. dıgerı vakıt kaybı. tabıkı vıraj alışlarını ıstısna tutuyorum bu durumdan. virajın derınlıgıne(eger cıkısını goremeyıp ve cıft apeksli vıraj ise) gore 2 vıtes arka arkaya kuculttugum bıle olmustur. bunun sebebi ise frenlemeden daha ziyade motoru daha dengeli tutarak virajı alma kaygısıdır... yanlısım varsa duzeltin.. :)

fatih cingöz
konya/seydişehir PK:42370 :D
A RH+

// 0 533 731 06 11 //

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cum Haz 22, 2012 12:16 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Çok acil yavaşlamanın gerektiği panik frenlemede motor frenini(vites küçülterek yavaşlama) kullanamayabiliyorum. Bunun dışında motosiklet üzerinde geçirdiğim her an hızımı düşürmem gereken durumda mutlaka vites küçülterek frenleme yapıyorum. Bu sayede ön-arka fren yaparken bir miktar da kompresyonla durma mesafemi yeterince kısaltıyorum. Fakat motosikletinizi yüksek devirde kullanıyorsanız ve durmak değil de sadece bir miktar hızınızı azaltmak istediğinizde, zaten yüksek devirde olan motosikletinizin vitesini düşürmek motosikletin motor aksamlarına zarar vereceği için gazı kapatmak yeterli olacaktır.

CB125e/Beyaz(gitti)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cum Haz 22, 2012 9:51 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Vakit ayirip cevap yazan arkadaslarin tumune tesekkur ederim. Ancak bu kullanim seklinin motora hasar verip vermedigi, veriyor ise nasil bir hasar verdigi ile ilgili soruma halen cevap alamadim.

Murat

CBF 150
NC 700 X

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cmt Haz 23, 2012 6:30 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Motosikleti freni dışında vites kutusu, debriyaj balataları ve zincir/şaft ile durdurmaya çalışmak bu parçalar üzerinde ek bir yük demektir; dolayısıyla bu parçaların ömürleri kısalacaktır. Ben de şunu anlamadım hiç zararı yoksa, yapmaya devam edecek misiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzr Haz 24, 2012 3:40 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Canoncu yazdı:
Çok acil yavaşlamanın gerektiği panik frenlemede motor frenini(vites küçülterek yavaşlama) kullanamayabiliyorum.

Bunu yapmak zaten imkansız
panik fren yaptığımızda 2-3 saniyemiz var durmak için

bunu 1 saniyesini zaten tepki süresi ile geçiriyoruz.

kalan süre içinde debriyajı sık vitesi düşür debriyajı bırak motor kompresyona girsin yavaşlasın sonra yeniden debriyajı sık vitesi düşür debriyajı bırak şeklinde yapılan işlem için rossi bile vakit yetiremez.

panik ( çok acil yavaşlama- durma) en iyi ön - arka fren ve debriyaj sıkılarak yapılır.

Kazasız günler dilekle olmaz, Eğitimle olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzr Haz 24, 2012 3:47 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

muratyan yazdı:
Vakit ayirip cevap yazan arkadaslarin tumune tesekkur ederim. Ancak bu kullanim seklinin motora hasar verip vermedigi, veriyor ise nasil bir hasar verdigi ile ilgili soruma halen cevap alamadim.

Motoru durdurmak için frenleri kullandığınızda, fren diskleri sıkıp tekerleği yavaşlatır. Böylece hem yavaşlamış-durmuş olursunuz hemde motorun devri düşer ve durur.

Eğer motor freni ile bunu ani bir şekilde vites atıp debriyajı hızla bırakarak yaparsanız Başar ın bahsettiği gibi tekerlek devri ve motor devri arasındaki uyumsuzluktan dolayı düşük viteslerde arka tekerlek kilitlenebilir, debriyajı hızla bırakınca sürtünme aşırı bir şekilde meydana gelir, aktarma organları sert hareketler nedeni ile zorlanabilir.

Her zorlanma bir aşınmaya ve parçaların ömrünün azalmasına neden olabilir.

Bu işlemi 1-2 kere yaptığınızda bu olmaz belki ama devamlı normal fren yerine bu şekilde yavaşlamak fren balatalarından daha pahalıya mal olabilir.

Kazasız günler dilekle olmaz, Eğitimle olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 25, 2012 7:48 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

muratyan yazdı:

Sevgili Kardeşim,

Bu kullanım şekli , senin kullanım sertliğine göre kısa veya uzun vadede motorunun aktarma organlarında gereksiz aşınmaya sebep olacaktır. Gereken hallerde yüksek devirde vites düşmek yerine sadece freni kullanman motorunun aktarma organlarının ömrünü uzatır.

Umarım yeterince net olabilmiştir.

Sevgilerimle

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 25, 2012 8:43 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Konum: ***Alone Ambassador*** Atakoy, Mobil Alabama US, Yalikavak, Antakya
Benim burada yazilanlardan anladigim;

Motorumuzun torkunu aktaran parcalari, bu gucu gaz verdigimizde aktarirken, zarar gormeyip, sadece gaz kestigimizde yani pozitif torkla zarar gormezken, negatif torktan mi zarar goruyorlar?

Aklima gelen ikinci soru da, vites kuculterek yavaslamada debriyaji normal adam gibi birakirsak, motorumuzun uretebilecegi negatif ve pozitif tork sinirlari asilmis ve artik o torku aktaracak parcalar zarar gorecek hale mi gelmis olur?

Bu durumda Viraj oncesi hazirliklarda anlatilan konumlanma, hiz, vites ve ivmelenmeyi nasil yapiyorsunuz?

Ben viraja gore konumlanirken, hizimi da ayarliyor ve vitesimi ona gore degistirip, orada cikan torku tekerime aktariyor ve bu pozisyonumu koruyorum, taa ki cikisi gorene kadar.

Yoksa viraj gorundugunde ya da yavaslamam gerektiginde, once fren yapip, motorun devrini dusurmesini ve tepkilerini yumusatarak, aktarma organlarina neredeyse "0" a yakin bir tepki ile geecerek ondan sonra yapmam gerekenleri yapacak olursam, siz beni cok beklersiniz yollarda... Eh anca gelirim :green:

Otomatik arabalarin nasil vites degistirdigine bakarsak, vites kullaniminin nasil olmasi gerektigi orada bariz bir sekilde gozlemlenebilir. Otomobilde bile olabilir.

Otomatik sanzimani inceledigimizde Honda guzel bir video ile aciklamisti saniyorum Crosstourer ile ilgili idi video. Arac, bir vitesde iken bir sonra degistirilmek istenen vites dislisi de o devreye katiliyor ve cikilmak istenen vites dislisi bir sure icinde devreden cikiyordu. O arada gaz ile ilgili hicbir hareket yapmiyor surucu...Motor devrinin dusmedigi anlarda aktarma organlari zarar gormedigine gore, vites degistirirken de motor devrini sabit tutabilirsek, o durumda debriyaji biraktigimizda aktarma organlarina ekstra bir tepki yuklemiyecegiz ve boylece istedigimizi elde etmis olacagiz.

http://www.youtube.com/watch?v=rS1j_-ya1ds

Elbette once motosiklet uzerinde ne kadar vakit gecirdigimize bagli olarak, bu hem zaman hem Km olarak boyledir, oncelikle normal vites kucultmeleri ile motora zarar vermeden, bu konforu manual olarak elde edecek deneyimi kazanmak gerekecektir.

Burada degindigim konu elbette fren kullanmiyacagiz anlaminda degildir. Bu islemler yuzey, ya da hizimiz, ve ilgili hava sartlari gerektirdiginde kullanilmak uzere deneyimlenmeli ve pratik saglanmalidir.

Turkiyede yol ve trafik sartlarindan dolayi motor kullanmayi biraktim
Motorum sadece CRF 250 L
http://www.orunbrothers.webs.com

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 25, 2012 6:02 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

cosmos yazdı:

Bu durumda Viraj oncesi hazirliklarda anlatilan konumlanma, hiz, vites ve ivmelenmeyi nasil yapiyorsunuz?

gazı kapatıyos (HIZ)
yetmediyse frene dokanıyos (HIZ)
Hedeflenen hızı yakalayınca fites kolunun tepesine tepesine tekme atıyos taaaki motur ideal devir bandına ulaşana kadar depikliyos. (FİTES AŞAMASI)
Viraja dalıyos gazı köklüyos (İVMELENME)

Anlamadıysan bidaa annatayımmı abey :canim:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 25, 2012 8:31 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Sen onu bosver de, Bodruma ne zaman geliyos? :canim:

Motorum sadece CRF 250 L

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 25, 2012 8:40 pm 
CBF-TR Üyesi

Okan gelirse ben de gelirim... ama Kas üstünden! :green:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Haz 25, 2012 8:49 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Ali Sarialtun yazdı:
Okan gelirse ben de gelirim... ama Kas üstünden! :green:

Ali abi gelirse Nuri abimde gelir o zaman bende gelirim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 26, 2012 4:52 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Haydi o zaman Kas uzerinden Bodrum Fites Senliklerine gidiyos.

Motorum sadece CRF 250 L

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Sal Haz 26, 2012 1:05 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

29 Haziran - 9 Temmuz arası Antalyada eğitimde olacağım (almaya değil vermeye gidicem :green: :green: :green: :green: :green: ) orayı halledince harika olabilir Ali abiiii yap programı beyaz saçlı RoSPA nın evini basmaya gidiyosss. :green: :green: :green: :green: :green: :green:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye