CBF Türkiye Motosiklet Grubu Forumları

Grubumuz faaliyetlerini askıya almıştır!
Zaman: Çrş Ağu 15, 2018 3:40 pm

Tüm zamanlar UTC

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 57 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Artçı ne zaman alabilirim
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 9:19 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

muratyan yazdı:
ikonik yazdı:
artcının arkanda olmaması gereken duruşlarla ve hareketlerle beraber gelen sıkıntı insanı artcıdan da sogutur.

Anlamaya çalıştım ancak beceremedim. kastettiğiniz nedir acaba? teşekkürler.

iyi artcı senın vırajlarda neler yapacagını tahmın edıp kendı vucut pozisyonunu ona gore ayarlar. mumkun oldugunca arkada sabit durmaya çalısır. virajlarda senınle beraber o da motora uyumlu şekilde hareket ettiği için, motor süremek zevkli olur çünkü yol ve trafikten baska ugrasmanız gereken bir problem daha olmaz. bu da size keyifli bir mola demektir. çünkü artçı tasımanaın yegane nedeni budur. durdugunuz zaman muhabbet edebılmek... yorulmazsanız cok muhabbet edersınız :green:

fatih cingöz
konya/seydişehir PK:42370 :D
A RH+

// 0 533 731 06 11 //

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 9:53 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

YOLCULU SÜRÜŞ PRENSİPLERİ

Sürücünün bilmesi gerekenler:

1. Yolcu ikinci bir sürücü gibi düşünülmelidir.
2. Yolcunun davranışları motorun hareketlerini etkileyerek sürüş karakterini değiştirir. Bağımsız ekstra bir ağırlık olması bunun sebebidir.
3. Yolcu ani duruşlarda öne doğru hareket ederek kaskların çarpışmasına sebep olduğu gibi sürücünün kollarına da ekstra ağırlık bindirir.
4. Yolcunu getirdiği ekstra yük kalkışta daha fazla gaz ve debriyaj mahareti gerektirir.
5. Fren işlemi etkilenebilir. Daha önceden ve daha fazla basınç uygulamasıyla fren yapmak gerekir.
6. Arka teker üzerindeki ekstra ağırlık bilhassa ani duruşlarda durma gücü üzerinde arka frenin etkisini artırır.
7. Yokuş aşağı sürüşlerde frenleme mesafesini uzatır.
8. Ekstra ağırlık dönüşlerde ekstra dikkat gerektirir.
9. Dönüş açıklıkları etkilenebilir.
10. Sollamak için daha fazla bir zaman ve mesafe gerekir.
11. Bilhassa yan rüzgarların etkisi daha belirgin olur.

Motorun durumu:

1. Yolculu sürüşe uygun, buna göre üretilmiş tipte bir motor olmalıdır.
2. Lastik havaları motor manueline bakılarak yolculu sürüşe göre basılmalıdır.
3. Süspansiyon ayarları yolculu sürüşe göre ayarlanmalıdır.
4. Aynalar yolculu sürüşe göre ayarlanmalıdır.
5. Tüm bunlar motor el kitapçığına göre yapılırken yine bu kitapçığa göre verilen motor azami yük taşıma kapasitesi aşılmamalıdır.

Yolcunun bilmesi gerekenler:

1. Yolcu boyunun ayakları pedallara basacak kadar uzun ve yaşının bu işin sorumluluğunu kaldırabilecek seviyede olmalıdır.
2. Yolcuda koruyucu donanımlar giymiş olmalıdır.
3. Yolcunun da hareketlerinin sürüşü etkileyeceğini ve nasıl davranması gerektiğini bilmesi gereklidir. Bu kurallar:
a) Sürücünün belinden tutunun. Varsa yolcu motor tutanaklarından tutununuz.
b) Ayaklarınızı daima pedallar üzerinde basılı tutunuz. Motor durduğu zamanda bile.
c) El ve ayaklarınızı sıcak ve hareketli parçalardan uzak tutunuz.
d) Dönüşlerde sürücünün omuz üzerinden dönüş yönüne bakınız.
e) Geriye yada ani dönüşler yapmayınız. Bacaklarınızla motoru tutarken sağa sola ivmeler vermeyiniz.
f) Bir engel üzerinden geçilirken pedallar üzerinde bacaklarınız kırık vaziyette hafif yükselerek darbenin bedeninize etkisini azaltınız.
g) Sürücüye abanmadan, mümkün olduğunca yakın oturunuz.

Genel güvenlik kuralları:

1. Yolcu taşıyabilecek tecrübede değilseniz(asgari iki yıl) yolcu taşımayınız.
2. Tecrübeniz yeterli ise ama ilk defa yolculu sürüş yapacaksanız önceden yolcu ile birlikte düşük süratlerde trafiğe kapalı uygun bir alanda alıştırmalar yapınız yada bunun eğitimini alınız.
3. Daima “Araştır”, “Değerlendir” ve “Uygula” işlemini uygulayınız.
4. Yolcunun sürate ve yatışlara alışması için kendisine zaman tanıyınız.
5. Sollarken kendinize daha geniş zaman tanıyınız. Ani geçişlere kalkışmayınız. Mesafe yeterince uzun olsun.
6. Rüzgara karşı hazır olunuz.
7. Aşırı hızlardan ve yatış açılarından sakınınız.
8. Yolcu binmeden motoru çalıştırınız.
9. Yan ayağı kaldırıp motoru tam desteğe alınca, ön fren sıkılı ayakta iki ayağınızla sağlam bir şekilde yere basılı olarak ve motoru bacaklarınızın arasında sıkıca tutulu bir vaziyette iken yolcuya binin komutunu veriniz.
10. Yolcu binince kask çarpışmalarına hazırlıklı olunuz.
11. Tam durup motoru desteğe aldıktan sonra kendisine vereceğiniz inin komutunu almadan yolcunun inmeye kalkmaması gerektiğini, ayakları pedallarda basılı beklemesi gerektiğini kendisine bildiriniz.

Kaynak: Alfa.

2006 CBF 600 SA
2006 CBF 1000 ABS
2003 BMW R1150GS

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:03 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Deneyimli arkadaşlar bence çok önemli olan bu konuda gerçekten faydalı ve hayati bilgiler vermişler, hepsine teşekkür ederim. Geçen sene artçı olarak yaşadığım bir deneyim beni neredeyse motorsikletten soğutuyordu kısaca anlatayım; motosiklet almak için araştırma yaptığım dönemde bir arkadaş kendi motorunu ve motorun genel karakterini tanıtmak için beni gezdirmeyi teklif etti ve ben de memnuniyetle kabul ettim. Herhangi bir koruma ekipmanı veya uygun kıyafet olmadan çıktığım bu turda, arkadaş biraz da gösteri tarafını işin içine katarak agresif bir kullanımla 200 km/h sürate çıktı. Bu süreçte debriyajdan elini çekerken motorsikletin ön lastiğinin kısa sürelerle yerden kesilmesi de buz gibi terlememe sebep oldu özellikle 90'lı veya 110'lu hızlarda yanlış hatırlamıyorsam. Nerelerden geçtik nasıl başladık bitirdik o turu, hatırlamıyorum bile. Bu korku gerçekten de bilinçsizliğin varabileceği noktaları hayal etmemden kaynaklanıyordu.

Şimdi düşünüyorum da; bir insan artçı alırken bırakın yüksek hızlarda bir kaza anında olabilecekleri, artçısının koruma ekipmanları ile güvenceye alınmasını bile düşünmüyorsa gerçekten o noktada önemli bir takım bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. motosiklet kültürünün bana göre en önemli konularından biri de, artçı alarak bir anlamda emanet almış olduğunuz hayata saygı göstermektir. Bunun sorgulanması bile, bu konuda hala öğrenmeniz gereken önemli bir takım şeyler olduğunun işaretidir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:22 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Akhilleus yazdı:

Bence yanlış bir değerlendirme. Motosiklet tecrübesi belirtilirken, yıl değil kilometre konuşulmalı. Adamın biri vardır 10 yılda 15,000 km yapmıştır. Adamın biri vardır 3 yılda 75,000 km yapmıştır. Hangisi daha tecrübelidir? Bu sebeple, km daha doğrudur. Bana göre, minimum 5.000 km sürüşten sonra yolcu alınabilir. Elbette görece kavramdır, sadece kendi tecrübemi yazdım. Kimisi benden daha kabiliyetli ve gözüpektir, 1.000 km sonra alır kimisi de 10.000 km sonra.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:23 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

mothman yazdı:
bir arkadaş kendi motorunu ve motorun genel karakterini tanıtmak için beni gezdirmeyi teklif etti ve ben de memnuniyetle kabul ettim. Herhangi bir koruma ekipmanı veya uygun kıyafet olmadan çıktığım bu turda, arkadaş biraz da gösteri tarafını işin içine katarak agresif bir kullanımla 200 km/h sürate çıktı. Bu süreçte debriyajdan elini çekerken motorsikletin ön lastiğinin kısa sürelerle yerden kesilmesi de buz gibi terlememe sebep oldu özellikle 90'lı veya 110'lu hızlarda yanlış hatırlamıyorsam. Nerelerden geçtik nasıl başladık bitirdik o turu, hatırlamıyorum bile. Bu korku gerçekten de bilinçsizliğin varabileceği noktaları hayal etmemden kaynaklanıyordu.

Arkadaşının öküzlüğüymüş, kusura bakma.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:33 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

denbo yazdı:
Akhilleus yazdı:

Bence yanlış bir değerlendirme. Motosiklet tecrübesi belirtilirken, yıl değil kilometre konuşulmalı. Adamın biri vardır 10 yılda 15,000 km yapmıştır. Adamın biri vardır 3 yılda 75,000 km yapmıştır. Hangisi daha tecrübelidir? Bu sebeple, km daha doğrudur. Bana göre, minimum 5.000 km sürüşten sonra yolcu alınabilir. Elbette görece kavramdır, sadece kendi tecrübemi yazdım. Kimisi benden daha kabiliyetli ve gözüpektir, 1.000 km sonra alır kimisi de 10.000 km sonra.

Evet haklısın sevgili Deniz. Bence de kilometre ile ifade etmek daha açıklayıcı olurdu. Sanırım burada, 2 yıl boyunca doya doya motora binileceği ve bir çok tecrübenin edinilebileceği düşünülerek 2 yıl denilmiş.

Uyarın ve tecrübeni paylaşımın için çok teşekkür ederim. :D

2006 CBF 600 SA
2006 CBF 1000 ABS
2003 BMW R1150GS

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:37 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Akhilleus yazdı:
denbo yazdı:
Akhilleus yazdı:

Evet haklısın sevgili Deniz. Bence de kilometre ile ifade etmek daha açıklayıcı olurdu. Sanırım burada, 2 yıl boyunca doya doya motora binileceği ve bir çok tecrübenin edinilebileceği düşünülerek 2 yıl denilmiş.

Uyarın ve tecrübeni paylaşımın için çok teşekkür ederim. :D

Çok kibar gördüm seni. Hayrola? Yıllar sonra, laf sokmadan bir cevap yazdım diye şımarma hemen. :lol:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:41 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Ehliyetim eski olmasına rağmen maddi nedenlerden motosiklet almaya bir türlü fırsat bulamamış,sonraları da hep ikinci plana atmıştım. Bir gün içimde kalan motor sevdasını yenebilmek ve işe rahat gidip gelebilmek adına mesai arkadaşlarımda da olan Beverly 250'den almıştım. E-5 trafiğinde 1000 km sürdükten ve lastiklerimi değiştirdikten sonra Ajda'yı artçı almaya başladım. Ne kadar doğruydu,o zaman için doğruydu,fakat şimdi düşününce diyorum ki,ne zaman o motora gerçek anlamda hakim olursunuz,o zaman artçı alın. Eğitiminiz yoksa alın,mümkün olduğunca tecrübe yapın,illa şu kadar km demeyeceğim,ne kadar çok olursa o kadar iyi. Ben size 5000 km demek isterim,ama siz gelip de 5000 km dolunca orta hacime geçerseniz yine almayın derim,çünkü yeni bir motora geçmiş oldunuz,yeni bir alışma süreciniz olacak. Ajda'ya CBF150 aldığımda bir haftada İstanbul içinde tam 1000 km yaptırdım ona,bu nedenle sizin km süreciniz nasıl işler bilmiyorum. Diğer arkadaşların bahsettiği konulara tamamen katılıyorum,tekrar yazmayacağım.

Artçınıza ne kadar değer veriyorsanız,onu o kadar geç alın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:46 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

martin yazdı:

artçınızı alın sonra bir yerde bırakın. geri dönerse sizindir. geri dönmezse hiç sizin artçınız olmamıştır.
:twisted: :twisted:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 10:54 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Denizindelisi yazdı:
martin yazdı:

artçınızı alın sonra bir yerde bırakın. geri dönerse sizindir. geri dönmezse hiç sizin artçınız olmamıştır.

:partyman:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 11:10 am 
CBF-TR Üyesi

muratyan yazdı:
Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık 2 aydır, 950 km yol yaparak CBF 150 mi kullanmaktayım. Artık artçı alma zamanı gelmiş midir sizce? Ayrıca artçı ile giderken benim ve artçımın dikkat etmesi gereken birşey var mıdır? Son olarak oturuş pozisyonu nasıl olmalıdır? Yolda giderken insanların yavru koala misali sürücüye yapıştıklarını görüyorum :canim: . Açıkçası çok komik görünüyor. Bu teknik doğru mudur?

Not: CBF 150'imde su anki km 950. Hala ikinci benzinimi almadım. Depodaki benzin de rahat rahat beni 50 km götürür. İlk benzinimi 500 km de almışdım. CBF 150 ile 500 km gidemezsin diyen arkadaşlara duyurulur. Bu arada motorum hala rodajda :wink:

Koala oturuş pozisyonu yerine de ufak bir ekleme; artçının bir eli sizin göbek altınızdan diğer eli ile de motorun arkasından tutmalı. Böylece fren yapınca öne kayma ve kaskların tokuşma ihtimali de en aza indirgenir. Ayrıca bacaklar ile kalçanızı sıkmalı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 11:11 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

mothman yazdı:
Deneyimli arkadaşlar bence çok önemli olan bu konuda gerçekten faydalı ve hayati bilgiler vermişler, hepsine teşekkür ederim. Geçen sene artçı olarak yaşadığım bir deneyim beni neredeyse motorsikletten soğutuyordu kısaca anlatayım; motosiklet almak için araştırma yaptığım dönemde bir arkadaş kendi motorunu ve motorun genel karakterini tanıtmak için beni gezdirmeyi teklif etti ve ben de memnuniyetle kabul ettim. Herhangi bir koruma ekipmanı veya uygun kıyafet olmadan çıktığım bu turda, arkadaş biraz da gösteri tarafını işin içine katarak agresif bir kullanımla 200 km/h sürate çıktı. Bu süreçte debriyajdan elini çekerken motorsikletin ön lastiğinin kısa sürelerle yerden kesilmesi de buz gibi terlememe sebep oldu özellikle 90'lı veya 110'lu hızlarda yanlış hatırlamıyorsam. Nerelerden geçtik nasıl başladık bitirdik o turu, hatırlamıyorum bile. Bu korku gerçekten de bilinçsizliğin varabileceği noktaları hayal etmemden kaynaklanıyordu.

Şimdi düşünüyorum da; bir insan artçı alırken bırakın yüksek hızlarda bir kaza anında olabilecekleri, artçısının koruma ekipmanları ile güvenceye alınmasını bile düşünmüyorsa gerçekten o noktada önemli bir takım bilgi eksiklikleri bulunmaktadır. motosiklet kültürünün bana göre en önemli konularından biri de, artçı alarak bir anlamda emanet almış olduğunuz hayata saygı göstermektir. Bunun sorgulanması bile, bu konuda hala öğrenmeniz gereken önemli bir takım şeyler olduğunun işaretidir.

Hakikaten arkadaşınızın yaptığı iş değilmiş. Bırakın motordan soğutmayı, insanın canına kasıt resmen. :cik:

Murat

CBF 150
NC 700 X

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 11:13 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Denizindelisi yazdı:

Resim

Motorsuz motorcu

Yeşil yeşil dolarlar cüzdanıma dolarlar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 11:13 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Denizindelisi yazdı:
martin yazdı:

Süpermiş. Çok güldüm. :D :heyo:

Murat

CBF 150
NC 700 X

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 19, 2012 11:15 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

acunal yazdı:
Denizindelisi yazdı:

Resim

İlker bey son noktayı koymuş. :supz:

Murat

CBF 150
NC 700 X

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 57 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye