CBF Türkiye Motosiklet Grubu Forumları

Grubumuz faaliyetlerini askıya almıştır!
Zaman: Çrş Ağu 15, 2018 3:40 pm

Tüm zamanlar UTC

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 47 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Shoei XR-1100
MesajGönderilme zamanı: Çrş Tem 27, 2011 1:01 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Schuberth S1, S1 Pro'dan sonra, bugün hakkında birçok olumlu yorum okuduğum yeni bir kapalı kaska geçtim: Shoei XR-1100 Enigma TC-4. Shoei'nin sportif gezi sınıfı kaskı, bilindik XR-1000'in halefinin yeni dekallilerinden.
Resim

Seçimim yine kolay olmadı. Sanıyorum, gerçi araya bir başka test daha girdi, toplamda bir dört saatimi aldı nihai kararımı vermek. İlk yarım saatin sonunda tahmin edeceğiniz üzere S1 Pro ile bunun arasında kaldım. Arada baktığım ve çabuk elediğim diğer marka/modeller:
Schuberth SR1: 750€, Güneş vizörü yok
Suomy Excel ve Vandal: Klostrofobik, harika renkler, ortalama işçilik
Arai Quantum: 550€, eski XR-1000 gibi, nedense bende kalitesiz bir tad bıraktı, klostrofobik

Arasında kaldığım S1 Pro'yu bu sefer seçmedim. İlk sebebi fiyatı. Tamam Shoei'den sadece 10€ daha pahalı, ama şimdiye kadar hep Türkiye'deki dükkanlardan almama rağmen en fazla 400-450€ verdim diye hatırlıyorum. İkinci sebebimse, düşük hızlardaki havalandırma yetersizliği. Üçüncü sebebim ise güneş vizöründe hala polarize filtre seçeneğinin olmaması. Dördüncü sebep olarak da hadi bu sefer bir değişiklik yapmak istedim'i ekleyebiliriz.

Elime aldığımda hafif geldi, tamam 75g daha hafif zaten de, 1.5kg'da el ile hissedilir bir fark değil. Psikolojik herhalde diyerek incelemeye devam ettim. İşçiliği iyi, Arai gibi birşey bekliyordum, açıkçası daha iyi, en azından öyle görünüyor. Contası, vizör mekanizması iyi çözülmüş, hoşuma gitti. Bir sürü havalandırma toplam yedi tane ve hepsi teker teker açılıp kapanabiliyor. İyi güzelde benim nadide kafam ve narin ellerim bu meret kafamdayken bunları açıp kapatabilecek mi? Denemesi bedava diyip kafam geçiriveriyorum.
ResimResim

Tabii ki beklendiği üzere kafamdayken tepemdeki altı kanalı ayrı ayrı açıp kapatmak zulüm gibi, belki alışırım, ama yolda bunlarla uğraşmak akıl işi değil. Hepsini tek bir yerden açıp kapatabilseydik keşke diyorum, zira benim nadide kafam öyle bir ve üç açık, iki, dört, beş ve altı kapalı gibi ayarlara ihtiyaç duyan cinsten değil. Sıcak bastı aç hepsini, yağmur yağdı kapa hepsini yeterli bana.

Kafamdayken de daha hafif geldi. Hala psikolojik olabilir diyorum kendime. Görüş alanı geniş, S1 kadar geniş; harika! Ağız mesafesi haliyle daha dar, ama Arai ve Suomy'e göre bir hayli geniş. Rahatsız hissetmedim içinde. Çene koruması çeneme değiyor gerçi, sürerken bir süre sonra rahatsız eder mi?

Denemesi bu sefer bedava değil ne yazık ki. Düşünüp taşınıp, çeşitli modellerini takıp çıkardıktan sonra tamam dedim kendime; alıyorum. Bu süre zarfında bana sabredip, itina ile ilgilenen Özen Motor çalışanlarına buradan da tekrar teşekkür ederim.

Hava sıcak. GSR'em de öyle egzotik elektronikler olmadığından şu derece diyemiyorum, ama bence 45°C. :) İlk sürüşe hazırlanmaya başlıyorum. Double D'si beni çok zorlamıyor. Kanalların da hepsi açık, hatta henüz ön camda aralık. Yavaş yavaş sahilyoluna doğru yollanıyorum. Amacım önce bir trafiğe girmek. Canım şehrimde hiç te zor olmayan bu hedefime 150m sonra ulaşıyorum. Dur, kalk, oraya kaç, buraya gir trafiğin içinde itişiyoruz hepimiz. Camıda tam kapattım ve hala boğulmuyorum. Hoş camı kapatınca S1'deki gibi dış sesler öyle geride de kalmadı, ama havadar işte; bence bu havalar ve şehir içi için iyi bir değiştokuş.

Trafikten sıkılıp birinci köprü yoluna oradan da ikinci köprü yoluna bağlandım. Yol nispeten açık, tempolu bir sürüşteyim, kasten normalden daha devirli kullanıyorum. Benzin ışığım da göz kırpıyor, kalmam umarım bu havada yolda. S1'den daha gürültülü, kim ne derse desin. Çekilmez değil, ama hatırlatmak isterim orjinal egzozlu, sıralı dört silindir bir çıplak motor kullandığım. Hız arttıkça daha yüksek bir gürültü oluşmuyor, yani kaskın kendine ait ek bir gürültüsü yok, izolasyon becerisi daha düşük. Uzun yolda tıkaç ister.

Şile sapağından çıktım, yeni dökülmüş asfalt, gereksiz hızlara çıkıyorum. Sırf sizin için; canımdan daha değerli bu test. :P Yüksek hızda stabil, hatta bugüne kadar taktıklarım içinde sanırım en iyisi. Gürültü de arttı, ama hala rahatsız değilim; gazı açmaya devam. Güneşe döndük şimdi, elimi attım ama güneş vizörü yok, olmadı şimdi. Tamam gözlük takarım hem de düzgün polarize filtreli diyordum, ama geçtiğim tünellerde ne olacak? Söylenerek yavaşlıyorum biraz. Çenem geliyor aklıma, hala bir rahatsızlık hissetmedim; o endişem yersizmiş.

Emniyet bakışı atarken bir sürtme sesi geliyor. D-ring'in kayışının boşta kalan kısmı sanıyorum ilk başta, ama değil. Ense kısmından geliyor, ensekökündeki plastik monta değiyor herhalde. Yazlık monta değiyorsa, kışlıkta ne olacak? Ya tulum giyerken? Kafamı daha eğik mi tutmalıyım? İleri nasıl bakacağım? Biraz dikleşiyorum sürtünme geçiyor. Tam yatıyorum yine yok, arada tatlı bir şekilde depoya doğru eğilip çenemi uzatınca gideceğim yöne çıkıyor o ses. Ya alışacağım, ya da bakışımı değiştireceğim. İyisi mi sese alışayım.

Sürüş bitiyor, evimdeyim. Gülümsüyorum. Doğru bir alışverişmiş gibime geliyor. Lakin daha erken. Bir onbin km geçireyim içinde, sonra devam ederim bu incelemeye.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Shoei XR-1100
MesajGönderilme zamanı: Çrş Tem 27, 2011 1:47 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Paylaşımın için içten teşekkürler,XR 1000 kullanıcısı olarak gürültü hariç odukça memenunum.sanırım 1100 de de aynı sorun devam ediyor.Bir sonraki seçimimi shubert S1 den yana kullanacağımı tahmin ediyorum, diğer bir alternatifim ise arai .

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Çrş Tem 27, 2011 11:47 pm 
Forum Moderatörü

neticeye tesirinde arai döver olm boşuna yazmışsın bukadar :green: :lol: :lol: :lol: :lol: quantum oriantel heleki öff diorum desenlerde müthiş kaldıki abicim arai arai bulamayi araiye kafan alıştığında sanırım bu benim kafa yapımlada alakalı ne denesem o rahatlığı yakalayamadım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 28, 2011 4:18 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

XR 1000 Diabolic 3 var bende de. Bugünlerde XR 1100 ile X-Spirit'i mercek altına almıştım. (Bizim bayii Özen Motor'un bayisi aynı zamanda. Hergün inceliyorum. :wink: )

Sevgili Boğaç, XR 1100'ün hayırlı olsun. Doyurucu izlenim raporun için teşekkürler. :sapka:

F 700 GS
PCX 150 (Minik)

Resim
Emeğe Saygı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Tem 28, 2011 6:17 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Ne yazık ki XR-1000 tecrübem yok denecek kadar az, onunla kıyaslayamıyorum. Başkalarından duyduklarım var elbet, kendileri belki paylaşırlar? Ben kıyaslarken hep S1 ile kıyaslıyorum. Atıyorum daha gürültülüı derken, S1'den daha gürültülü olduğunu kast ediyorum. Özellikle ses konusunda diğer kısa süre giydiğim tüm kasklardan daha sessiz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, sadece S1 kadar değil. Bir de eklemek istiyorum bir gün bence bir kask için yeterli bir süre değil. Bu fiyatlardaki kasklar ilk günkü hallerini iki yıl gibi bir süre korumalılar diye düşünüyorum. Yani bu aslında uzuuuun bir başlık. :P

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cum Tem 29, 2011 4:03 pm 
Forum Moderatörü

Boğaç yau aklım karıştı arai'nin quantum modeli için 550 euro fiyatı nereden aldın?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Ağu 01, 2011 8:55 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Haftasonu biraz gezdim. Eski artçımın yol eğitimlerine başladık yavaştan. Klasik Ekrem üzerinden Şile rotasını denedik. Gelelim izlenimlere. Gürültülü. Kimse sessizlik arayışıyla bu tarafa yönelmesin. Havadar, çok mutluyum, trafikte düşük süratta yazın bu sıcağında gerçekten ilaç gibi geldi. Sanırım eminim en azından yazlık olarak bir tane barındıracağım. Güneş vizörünü aradım yine haftasonu, lakin konu sanırım bu sabah çözüldü. Bedava değil gerçi bir tane en ucuzundan Uvex Gözlük edindim. Açık bir renk, aynamsı gümüş diye geçiyor. Takması tabii ki bir kulbu ittirmekten daha dertli, ama sorun da değil çok. Ucuz bir ürün olmasına rağmen eski kaskımın güneş vizöründen açık ara daha başarılı. Git gel yaparak altı defa tünellere giriş çıkış yaptım, takıp çıkartmadan tünelden geçmek sorun değil. Daha koyusunu çıkarmak gerekir sanıyorum. Bu renk veya daha açığıyla tünellere girebilirsiniz. Suratımda gözlük var diye ne şakaklarm ne de suratım terlemedi. Tam oturtmadım bu arada, kirpiklerim rahatsız oldu, sanıyorum birkaç milim daha önde taktım. İşin güzel yanı gittiğiniz yere varıp kaskı çıkardığınızda hala gözlerinizi koruyan bir gözlüğünüz var. Kıssadan hisse güneş vizörü sorunsalı sanırım çözüldü.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Prş Ağu 25, 2011 7:18 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Sevgili Backbone testini mutlulukla okudum. Sadece küçük bir hatırlatma ya da bilgi paylaşımı diyelim. Benim bildiğim o. Doğru değilse düzeltin lütfen.

Bildiğim kadarıyla motor kullanırken polarize filtreli gözlük takılmaması tavsiye ediliyor. Sebebi polarizeli gözlükler, yansımaları engelliyor. Bu da normalde iyi bir özellikken, motor üstünde yola dökülmüş yağ gibi kaygan maddelerin yansımasını görmemizi engelliyor. Sonuç; Allah korusun...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cmt Eki 22, 2011 9:09 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Evet, malumunuz havalar soğudu. İzlenim başlığına güncel eklemelerin vakti de geldi. Soğuk havada sorunlu bir kask. Vizör hemen buğulanıyor. Çenedeki havalandırmasını açınca hemen çözülüyor, ama üşüyorsunuz. Her zaman balaklava taktığımı hatırlatmak isterim. Bir de hatam var pinlock buğu vizörünü takmadım. Bir de öyle denemek lazım.

Gelelim rüzgarlı bir günde tempolu bir sürüş testine. Bu sefer gürültü bir egzoz da var. Hava dinamiği çok iyi, fakat gürültü çekilir gibi değil. Yol ve virajlar o kadar keyifli ki, durup kulak tıkaçlarını takmıyorum. Hava kapalı olduğundan gözlük takmadım ve bulutların arasından sızan güneş beni yer yer kör ediyor. Güneş vizörünü arıyorum.

Bir iki deneme daha yapacağım, ama şimdilik kış için S1'imi arıyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cmt Eki 22, 2011 9:33 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Arama boşa, ben gördüm evin girişinde duruyor ve sahibim yeni kaskıyla gezerken beni unuttu diye bekliyor melül melül :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Cmt Mar 31, 2012 9:59 am 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

biraz gec bir bılgı belki ama bende vizorun polarize olanı var orjınalıde duruyor ama aldıktan hemen sonra polarıze olanını taktım. bu vizorun cok guzel bır ozellıgı var motoru karanlıkta sırmenız gerekse bıle ortamı o kadar karartmıyor. yanı sıyah vızor gıbı degıl. on kısım aynalı oldugu ıcın ıcerıye gıren gunes ısınları daha az ama, ısıgın az oldugu ortamlarda(tuneller, aksam vakıtlerı) vizor acık ve kapalı halı arasında cok buyuk fark yok...ama fiyatı pahalı buldum acıkcası..listesi 230 tl idi sanırım.

fatih cingöz
konya/seydişehir PK:42370 :D
A RH+

// 0 533 731 06 11 //

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzr Oca 13, 2013 12:31 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Son durum nedir XR 1100'de Boğaç'ım ?
(Ben hala inceleme aşamasındayım. :shy: XR 1000 ve Multitec'le idare ediyorum. Lakin artık idaresi kalmadı. :( )

Şu sıralar mercek altına aldığım üç kask var. RX 7 en çok aklıma yatan kask olmasına karşın, fiyatının diğerlerine göre biraz uçuk olmasından dolayı gerilere düşüyor. (Kimbilir, aradaki fiyat farkını hakediyordur belki ?)

SR 1 bilmediğim bir kask. Sessizlikte oldukça iddaalı olduğunu biliyorum. Fiyat performansı iyi görünüyor.

Bizim bayii (Girne Motor) Shoei sattığı için, canlı inceleme avantajından dolayı benim için 1100 diğerlerine göre bir adım öne çıkıyor. :wink: Doyurucu bir kalitesi var gibi görünüyor. (En azından XR 1000'e göre daha iyi. Sharp Testi'nden aldığı beş yıldız da cabası. Diğerleri fiyat ve ağırlıktan dolayı sanırım dört yıldızda kalmışlar.)

İşte inceleme altına aldığım üç kask..:

http://www.mototas.com.tr/urunlistele.a ... =82&s=1010

http://www.anesmotor.com/?urun-1424-Sch ... Beyaz.html

http://www.ozenmotor.com.tr/SHOEI-XR-11 ... _18.html#0

Ne dersin ? :rolleyes:

(Yukarıdaki üç kaskı kullanan arkadaşların da görüşlerini almak isterim. :wink: )

F 700 GS
PCX 150 (Minik)

Resim
Emeğe Saygı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzr Oca 13, 2013 4:27 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

XR-1100'lerin ikisinde de büyük bir sorun yaşamadık. İlk yazdıklarıma ek olarak zaman içinde ekleyebileceğim birkaç husus var, bunların dışında ilk günkü gibi hala.

Buğu camını birkez takıp söktüm, sonrasında itinalı bir şekilde geri takmama rağmen gerçekten soğuk havalarda uzun süreli duraklamalarda buğulanıyor. Kırmızı ışıkta durmaktan değil, karda kalıp, inip biraz itmekten bahsediyorum. MTS beni normalde sürmeyeceğim şartlarda sürmeye kışkırttı biraz.

Benimkinin üst havalandırmalarından biri tek tarafından yapışkanından kurtuldu, tekrar yapıştırdım, şimdilik sıkıntı yok.

Soğuk havalarda kalın eldivenle kask kafamdayken üst havalandırmaları açamıyorum, ama kapatabiliyorum.

İşin doğrusu kışın Schuberth'i kullanmaya daha meyilliyim. Bir sonraki kask olarak Schuberth S2 almayı planlıyorum, ama gün geldiğindeki modeller fikrimi değiştirebilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzr Oca 13, 2013 8:09 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Evet, bu durumda bana yakın olan XR 1100 alınacak demektir. :supz:

F 700 GS
PCX 150 (Minik)

Resim
Emeğe Saygı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: Pzt Eyl 28, 2015 11:38 pm 
CBF-TR Üyesi
Kullanıcı avatarı

Eskidi, modası geçti deseler de bugün ikinci XR 1100'ün siparişini verdim.
En son 2013 yılında Türkiye'ye geçiş yapmış. Yani en az iki yıllık bir kask.
Lakin Shoei'nin güncel kaskları (GT Air, NXR) 1100 kadar iyi görünmüyor testlerde.
Boğaç'ım, sen ne dersin bu işe ?

F 700 GS
PCX 150 (Minik)

Resim
Emeğe Saygı

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 47 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye